Dýňová slavnost 2015

14.10.2015 11:24

Podzimní dýňová slavnost 2015

Ani chladná říjnová sobota letos neodradila stovky návštěvníků od rozhodnutí navštívit „Podzimní dýňovou slavnost“, kterou již podruhé pořádal Spolek aktivních Zlatohoráků  
v úzké spolupráci se Základní školou Zlaté Hory. Odměnou pro všechny pořadatele pak byla opravdu hojná účast dětí i dospělých a na naší straně dokonce po celé odpoledne stálo
i krásné slunečné počasí. Proluka našeho náměstí se proměnila v místo příjemného setkání nejen Zlatohoráků, ale i mnoha dalších návštěvníků našeho města. Ze stánků se linuly vůně nejrůznějších dobrot na téma dýní a podzimu. K ochutnání byly dýňové polévky, kompoty, nejrůznější sladké i slané dobroty, náměstím voněly bramboráky a za chladného počasí se mnozí návštěvníci zahřívali oblíbeným svařákem či horkým čajem „s nebo bez ☺“. O potěchu našich chuťových buněk se postarali neúnavní členové Spolku aktivních Zlatohoráků, vždy dobře naladěné dámy z Klubu žen a členky SRPŠ Zlaté Hory. Příjemným zpestřením slavností byla možnost zakoupení drobných dárků, kosmetiky či zdravých výrobků z dárkového obchůdku paní Moniky Hlaváčkové.

Nebylo by ale dýňových slavností bez tvořivých rukou dětí a jejich rodičů - vaše nápaditost nezná mezí, a tak jsme i letos s úžasem obdivovali desítky výrobků z dýní a přírodnin. Již od středy 7. října se začal školní vestibul plnit nejrůznějšími vtipnými a krásnými výtvory. Tyto slavnosti mají v naší škole již dlouholetou tradici, takže našim školním dětem a jejich rodičům stačí i pouhopouhý týden na to, aby nás opět překvapili svou kreativností a ochotou zapojit se do společné akce. O to těžší pak bylo rozhodování návštěvníků, kteří si vyzvedli po jednom hlasovacím lístku pro kategorie „jednotlivci“ a „třídní kolektivy“ a přispěli ke společnému hodnocení. O zábavu pro děti se postaraly paní učitelky ze základní školy a starší skautky. Děti skákaly v pytli, překonávaly překážky s jablkem na hlavě či se svázanýma nohama, hrály bramborovou metanou pravým březovým koštětem, trefovaly se na cíl nebo sbíraly jablka na voňavý štrůdl. Ve volném čase mohly děti navštívit dílničku pro tvořivé ruce, kterou si vzaly na starosti maminky ze SRPŠ naší ZŠ. A jak dopadlo hlasování
o nejpozoruhodnější dýňový výrobek?

V kategorii „třídní kolektivy“ s přehledem zvítězila nápaditá pirátská loď 3. B 105 hlasů), na 2. místě skončila kolekce dýní dětí ze 4. A 78 hlasů) a třetí místo obsadila čtyři roční období našich páťáků 49 hlasů).

V kategorii „jednotlivců“ jsme vyhodnotili nejen první tři místa, ale za kreativitu jsme ocenili dalších sedm tvořivých dětí. Nejvíce hlasů (26) a 1. místo získal Damian Hastík, na druhém místě se umístila Vanesa Sotiropulosová (24 hlasů) a třetí příčku obsadila dvojice Agáta Švajdová a Matej Charvát (20 hlasů). Dalších sedm dětí obdrželo od 15 do 12 hlasů a byli to tito tvořiví nadšenci: Kristýna Strouhalová, Jana Grimová, Johana Horáková, Martin Černatovič, Karolína a Honza Světlákovi, Adéla Tazbírková a Tereza Hlaváčková.

Všichni ocenění získali krásné ceny, které zajistil Spolek aktivních Zlatohoráků, mezi vítěze jsme rozdělili také balíčky od Klubu žen a dárky od paní Moniky Hlaváčkové. SRPŠ Zlaté Hory zajistilo bonbony pro všechny děti na sportovní stanoviště.

Drobné výrobky z přírodnin (ne z dýní) nám ještě stále zdobí vestibul základní školy. Hlasování všech školních dětí i dospělých rozhodlo o umístění dalších tří tvořivých lidiček a to takto: 1. místo - Veronika Rendová (75 hlasů), 2. místo - Adriana Búranová (24 hlasů)
a 3. místo - Sandra Zapletalová (23 hlasů). Poslední diplomy a ceny jsou tedy rozdány.

O dobrou náladu všech návštěvníků II. ročníku „Podzimní dýňové slavnosti“ se postarali tito lidé: členové Spolku aktivních Zlatohoráků, kolegyně ze Základní školy Zlaté Hory, Klub žen, členky SRPŠ Zlaté Hory a Monika Hlaváčková, majitelka obchůdku Dárky a dekorace. Zapomenout nemůžeme ani na všechny děti a jejich rodiče, kteří přispěli svým výrobkem do naší „dýňové galerie“.

A na závěr „Podzimní dýňová slavnost“ v číslech:

- celkem 59 dýňových výrobků v kategorii „jednotlivci“ (39 převezeno ze školy, 20 doručeno přímo na akci)

- celkem 24 výrobků z přírodnin vyhodnocených ve školním hlasování

- zapojeno 5 třídních kolektivů (vyrobeno celkem 23 výrobků z dýní)

- 322 hlasujících dětí a dospělých

- 160 dětí na sportovních stanovištích

Tak zase za rok na shledanou! Za organizátory akce Daniela Strečková

 

Děkujeme za podporu firmě Halen s.r.o, Léčebně EDEL, MKZ Zlaté Hory , p. Sylvii Hefkové za dýňovou polévku a jablkové buchty, Sylvě Tománkové za dýňovou polévku, Denise Jeřábkové za sladké i slané z dýní, Iloně Cikurasové za dýňové muffiny.

Na akci se za spolek podíleli.

Patrik Kmínek, Karel Bula, Honza Hannig, Jarda Bula, Nikolas Niku, Daniela Strečková, Jana Němcová, Sylvie Sopčáková, Jiří Tománek, Jiří Máčal, Ludva Husveth, Honza Jeřábek.

Dále pomohli: Krystýna Strečková, Tom Petržela a skautky: Sylva Tománková, Mája Tomaštíková, Nelča Blahutová.

 

Fotogalerie Honza Hannig

Fotogalerie  Jiří Tománek

Fotogalerie Zdeněk Matoušek