Guláš Fest 2014

23.06.2014 08:54

Zlatohorský GulášFest 2014

 

Další akcí našeho spolku se stal GulášFest 2014, souboj jednotlivců i týmů ve vaření libovolného guláše.  Prvotní nápad během měsíce dospěl k velké akci, která přilákala velké množství návštěvníků.

Nejprve na internetu, pak plakáty a osobními dopisy jsme oslovili Zlatohorské spolky, občanská sdružení,  kamarády a širokou veřejnost.

Hlavní myšlenka akce byla, strávit odpoledne a třeba i večer mezi svými, poznat nové lidi, ostatní zlatohorské spolky a zároveň se ukázat ve vaření guláše. Jak se nám pomalu přihlašovali soutěžící, pochopili jsme, že to bude na zlatohorské poměry ojedinělá akce a abychom nezklamali, začali jsme pracovat nejen na konečných pravidlech soutěže, ale i na vytvoření zázemí pro soutěžící a návštěvníky. I když mnozí z nás mají zkušenosti s pořádáváním i velkých akcí, tak na kulinářské jsme pracovali poprvé. O pomoc jsme se obrátili také na naše podporovatele a s prodejem piva a nealka nám pomohl NONSTOP Zlaté Hory. Zde se vyplatil profesionální přístup, vlastními silami bychom tuto záležitost v tak velkém rozsahu nezvládli. Jiné to bylo u občerstvení, kde vše bylo na bedrech členů spolku a opravdu si “mákli” po celou dobu trvání akce. Vařil se výborný “spolkový kotlíkový guláš”, steaky, hranolky, hotdogy, pečené klobásky a členky spolku napekly koláčky, zákusky a další laskominy. Pomohli nám i další:  firma Zepra Mining s.r.o. s darem v hotovosti a Halen s.r.o. s plackami, medailemi a s dalšími cenami pro soutěžící. Akci podpořilo také město Zlaté Hory.

Protože záměrem byla spíše zábavná a neformální soutěž, zvolili jsme předem odbornou porotu a děkujeme moc jejím členům, že se zúčastnili a podpořili nás.

Na rozdíl od ostatních podobných akcí jsme se rozhodli pro anonymní hodnoceni. A to u obou porot.  Aby opravdu rozhodla chuť a ne sympatie ke známým, kamarádům nebo rodině. Bylo to sice náročné na přípravu, ale byla to dobrá volba. Úplnou novinkou, kterou jsme vymysleli bylo zapojení registrované laické poroty z řad návštěvníků akce. 40 návštěvníků, kteří se přihlásili, obdrželo po zaplacení 50 Kč kartu porotce, placku na klopu a stali se nedílnou součástí koštu guláše a hlavně vybrali své favority.

Také jsme museli vymyslet systém bodování a výdej vzorků gulášů. V tomto zkušebním ročníku jsme předem nabídli všem přihlášeným jen jednu možnost vaření a to na elektrickém vařiči. Na obdobných akcích se většinou vaří v kotlících nad ohněm, ale nechtěli jsme omezovat soutěžící a el. vařič se zdál nejdostupnější možností. Bohužel se ukázalo, že tato volba nebyla nejšťastnější.

Možnosti připojení tolika el. spotřebičů jsme samozřejmě předem konzultovali se znalcem el. rozvodu v areálu a výpočty nám akci umožňovaly. Bohužel několik desítek let stará el. soustava nás zle potrápila.

Během necelého měsíce se k nám dostalo 12 závazných přihlášek a do souboje nakonec nastoupilo v den “D”  11 týmů s 12 guláši. Jsme rádi, že se zapojili hlavně místní. Na to jsme spoléhali.

Počasí se v sobotu zrovna netvářilo a probíhaly sázky, zda bude pršet, nebo přežijeme v suchu. Že bude chladněji a tropů se nedočkáme, bylo jasné už týden předem. Špatné počasí zabije každou venkovní akci a  tato, kdy se vaří pod širým nebem a večer ještě  hraje kapela by nebyla výjimkou.  

Již od rána jsme připravovali “pódium” pro kapelu, posezení pro návštěvníky a zázemí soutěžícím. Po obědě to vše vypuklo, začínali se sjíždět soutěžící a super, přesně jak jsme si přáli, všichni výborně naladěni začali stavět parádní stánky pro své gulášové zázraky. Nafoukl se také skákací hrad pro děti.

Potom vypukl problém s elektřinou, rozvodná skříň začala stávkovat, postupně odcházel jeden jistič za druhým a úvodní ujištění, že to zvládne, vzalo rychlé za své. Nastalo horečné řešení problému a informování soutěžících a lidí u občerstvení. Naštěstí to všichni brali s humorem a neustále vypínání a zapínání nám tolerovali s úsměvem. Přijíždí Roman Finsterle a nezištně pomáhá s řešením problému a nakonec povoláváme i Jindru Nevosada. Společně vymění některé z jističů a po dalších zásazích a rozdělení jednotlivých přívodů na  zdroje v okolí se to nakonec podaří a funguje už sekce závodnická i občerstvení. Uff, byl to horor s dobrým koncem, ale ve hře bylo i odpískání celé akce. No to by byla asi ostuda...

Soutěžící jsou ale v pohodě a přesto, že jsme jim značně zkomplikovali přípravu, pokračují ve vaření. Posunujeme čas ukončení vaření o 1 hodinu. Konečně jde pořádně i mikrofon, hraje hudba a informujeme o akci i problémech. Smích dětí v nafukovacím hradě je nadějí, že vše zlé je za námi.  Byla to perná hodinka.

Do areálu přichází stále více lidí a obsazují prostory pro posezení, kontrolují jednotlivé soutěžící a odpoledne se příjemně rozbíhá.

Vaření probíhá podle plánu a soutěžící se v lehce neletním počasí posilňují, co to jde :-) . A to je dobře, o to nám šlo, zábava, pohoda a vzájemné setkávání. Všichni členové laické poroty si vyzvedávají 12 očíslovaných misek na guláše. Točíme populární kolo štěstí a vítězové berou dětské šampáňo, láhve vína, bonboniéry a hlavní cenou je SUPER dort od naší členky Hanky.

Blíží se nám čas konce soutěže a kuchař Jirka Javůrek, náš profík přes kuchyň již dávno prodal všechen spolkový guláš a obchází soutěžící, nakukuje pod pokličky a domlouvá, jak který guláš bude vydávat porotě. Bude to celkem 45 porcí z každého vzorku. V 19:15 najednou odebírá 12 členů spolku týmům jejich guláše, odnáší je na připravené stoly za mantinely a dochází k očíslování. Od té doby jsou guláše anonymní a jen 2 lidé vědí,  jaká čísla jsou přiřazena. Odborná porota už je na svém místě a začíná výdej. Postupně si členové laické poroty chodí pro své koštovací porce. Nejsou právě velké, ale to je záměr. 12 misek, to už je dohromady pořádná porce. Všichni poctivě hodnoti  a použité misky se na stolech vrší. Vše klape na 1. Odborná porota si u svého stolu dopřává ke guláši plzničku a všichni porotci přikusují fantastický domácí chléb, který napekla Karin Husvethová. Pozoruji, že to všichni berou vážně, je to opravdu těžké rozhodování. Hotovo, konec koštu. Předáváme slovo kapele a nastává počítání výsledků, chystání cen, medailí a diplomů. Týmům vracíme jejich zbylé guláše, aby je mohli prodat, rozdat nebo sníst dle vlastního přání.

 

Ještě před vyhlášením sděluji veřejnosti a porotám, ke kterým týmům patří čísla hodnocených gulášů a jdeme do finále. Nejprve jsou udělovány ceny odborné poroty, přichází vítězné týmy za potlesku publika a atmosféra je parádní. Sud piva vyhrává Klub žen Zlaté Hory !!! Holky ze spolku předávají ceny a medaile. Polibky, gratulace, focení, radost. Pokračujeme hodnocením laické poroty a překvapení je na světě. I laická porota vybrala Klub žen Zlaté Hory !!!. Je to tedy DOUBLE pro Klub žen !!!  a potlesk diváků nemá konce. Dámy dostávají originální zástěry GulášFestu 2014 a dále vyhlašujeme další místa a individální ceny. Bravo na bedně jsou i týmy našich členů.

Oceněn je nakonec každý tým. Vypadá to, že všichni jsou spokojeni a akce se líbí. Tak to je dobře o to nám šlo.

Následují další hodiny s kapelou Žebřiňák a parket se plní tanečníky. Týmy si vychutnávají na svých stáncích minuty slávy a probírají zvolenou taktiku i plány do budoucna. V chladnějším  počasí teče ostřejší alkohol proudem a na place to jde vidět. Ale žádný problém, všichni jsou veselí a v pohodě. Kapela odehraje domluveny (a zaplacený) čas a pomalu balí. Návštěvníci se zvedají, i když by někteří rádi seděli snad až do rána. Nás čeká další šichta. Uklidit areál a sbalit vše potřebné. Skládáme lavice a stoly, smotáváme všechny rozvody elektřiny, reklamní banery, mikrofony, reprobedny. Uklízení odpadků, košů, stánků stojí za to.

Teď se projevuje, kdo to s fungováním ve spolku myslí vážně. Konečně máme hotovo. Vypínám osvětlení areálu a zamykám poslední dveře. Všichni už jsou doma nebo pokračují v Nonstopu Jsem sám a nad kluzištěm ve Zlatých Horách je první letní noc a ticho. Tak tedy Aktivní Zlatohoráci - dopadlo to dobře, díky. A doufám, že se se všemi opět setkáme příští rok na Zlatoroském Gulášfestu 2015. Byli jste skvělí přátelé.

 

Ráno ještě uklidíme a co dál ? No, vymyslíme další akci. Žijeme přece ve Zlatých Horách a chceme být aktivní. Určitě jsme se s Vámi na kluzáku  neviděli naposled.

 

Jiří Tománek  

 

 

Akci Gulášfest 2014 připravili: Jiří Tománek, Patrik Kmínek, Šárka Tomaštíková, Nikolas Niku, Otto Weiss, Sokrat Charalambidis, Jiří Máčal, Karel Bula, Igor Sideridis, Vasil Sideridis, Jana Němcová, Šárka Zourková, Hanka Kaňáková, Honza Jeřábek, Jarda Pecha, Georgis Albert, Ludvík Husveth, Zdeněk Matoušek. Nella Chasáková


Fotogalerie1

Fotogalerie 2

 

 

 

Přihlášené týmy:

 

Alien team

Honza Jeřábek David Hejč Dan Markovič Jarda Pecha - Vetřelčí guláš z Predátořích krků - Hovězí krk, sádlo, cibule, česnek. Bez použití masoxu a jiných přípravků

 

BANDITOS PAREA

Georgis Albert Nikolas Niku - ZLATOHORSKOŘECKÝ - Hovězí kližka, cibule, voda

 

Čertice

Jana Sviželová Eliška Bulová - Čertův guláš - Hovězí maso

 

Darvulie

Yvetta Peterková Radmila Lysáková Balušková Renata Francová - Čarodějný guláš hraběnky Báthory -  telecí maso, čarovná směs koření a bylin

 

Holky v akci

Zdena Bartkowiaková Dita Klohnová Oldřiška Motyková - Nespoutaná vášeň - srnčí maso

 

Invalidi

Marie Vesecká Emilie Willmannová Libuše Šnyrchová - Bramborový - brambory, uzenina

 

Klub žen Zlaté Hory

Irena Čarnogurská Marie Pěluchová Iva Malčicová - Dobrý guláš - hovězí, vepřové, hřiby

 

Malbo team

Ludva Husveth Karin Husvethová - Maďarský guláš Hovězí maso

 

Ostravaci

Tomáš Kamler Lukáš Dlouhý - Guláš alá Ostrava !!! - hovězí maso, koření, rajčata, pivo atd.

 

Pavelčáci

Jiří Pavelka  st. Jiří Pavelka  ml. Renáta Pavelková - Brněnské pivní guláš... - loupaná hov.kližka.Starobrněnský ležák 12,cibule,paprika maď,hořčice

 

R.Z. Team

Rostislav Juřík Zuzana Konušíková - Zvěřinový guláš   -  srnčí a kančí maso


 

Odborná porota:

Milan Rác starosta města

František Vrána ředitel ZŠ Zlaté Hory

Peter Ščipák ředitel ZUŠ France Schuberta Zlaté Hory

Marie Janíčková vedoucí stravování ZŠ

Patrik Kmínek předseda Spolku aktivních Zlatohoráků

 

Hodnocení odborné poroty:

  1. Klub žen

  2. Pavelčáci

  3. Banditos Parea

 

Laická porota:

Marek Kaňák, Marta Lipenská, Josef Lipenský, Marie Patáková, Tomáš Dlouhý, Adam Svozil, Petros Stambolidis, Josef Žáček, Dimitris Atanasiadis, Martin Dlouhý, René Vesecký, Radim Paták, Pavel Hazucha, Iva Asmanová, Zdeněk Botezatu, Klemoš, Vasilis Sideradis, Petr Zbožínek, Petr Závěšický, Milan Pospíšil, Xenie Šafová, Vladimír Dlouhý, Petr Pyka, Petr Tomica, Anička Prokopová, Pavla Jankovičová, Martina Kamlerová, Jan Kaisr, Anna Kamlerová, Věra Pospíšilová, Libor Smékal, Jakub Smékal, Miloš Tomaštík ml.,Bohumil Šos, Zdeněk Seibert, Renata Váňová, Petr Drobniak, Bohuslav Paška, Palkovský Vladimír, Martin Grussmann, Milan Rác st.

 

Hodnocení laické poroty:

  1. Klub žen

  2. Malbo Team

  3. Alien Team


 

Partneři akce:

Město Zlaté Hory, NONSTOP Zlaté Hory, Zepra Mining s.r.o., Výroba mincí.cz - Halen s.r.o. ,

 

Poděkování:  Roman Finsterle, Jindra Nevosad za pomoc s elektřinou, Jirka Hastík za dovoz a odvoz pódia, Karin Husvethová za 10 bochníků výborného domácího chleba, Javor a Eškulka za uvaření spolkového kotlíkového guláše, Olda Zourek za zapůjčení vlečky, maminka od Hanky -  skvělé koblížky...   

Všem soutěžícím za účast - bez Vás by to nešlo !!!

 

Diskusní téma: Guláš Fest 2014

Datum: 01.07.2021

Vložil: foretty

Titulek: cialis beter dan viagra

<a href=https://priligyset.com/>dapoxetine trial pack</a>

Datum: 20.06.2021

Vložil: foretty

Titulek: relative costs of viagra cialis levitra

<a href=https://sscialisvv.com>cialis without prescription[/url]

Datum: 04.06.2021

Vložil: foretty

Titulek: cialis eye pressure

<a href=https://priligyset.com/>priligy portugal[/url]

Datum: 11.11.2020

Vložil: terka nova

Titulek: komunita

proč nemáte řeckou obec v ZH?

Datum: 11.11.2020

Vložil: stavros a

Titulek: Re: komunita

nemáme

Datum: 11.11.2020

Vložil: kostas a

Titulek: Re: Re: komunita

nebude

Datum: 18.12.2020

Vložil: jkklhjkkkk

Titulek: jkj

gulas dobry

Datum: 24.06.2014

Vložil: Irena Čarnogurská

Titulek: Poděkování

Děkuji za náš spolek především všem organizátorům za výborný nápad ve vaření, to tu ještě nebylo.Dále za důvěru a skvělé ohodnocení.Velice nás to potěšilo a zahřálo u srdíčka.Asi jsme si nasadily vysokou laťku, která se bude v budoucnu těžko obhajovat.Rádi se zase příště zapojíme.Děkujeme.Irena

Datum: 23.06.2014

Vložil: Jiří Pavelka

Titulek: Poděkováni za super akci...

Určitě se najdou nějací škarohlídi že se jim nelíbilo to nebo ono,z mého hlediska patří velký dík všem kteří se na akci podíleli a zároveň jim popřát hodně dalších podařených akcí.Tahle akce byla super... :)

Datum: 23.06.2014

Vložil: Jiří Tománek

Titulek: GulášFest 2014

zkouška komentáře. Snad se to nezvrhne. Vyhrazujeme si právo moderování příspěvků. Děkujeme

Přidat nový příspěvek