PODZIMNÍ DÝŇOVÁ SLAVNOST

02.11.2014 21:19

Když se podzim ve Zlatých Horách vydaří, je opravdu na co koukat. Příroda hraje všemi barvami, a když se počasí slituje a pustí k nám na čas ještě babí léto, je u nás ještě nádherněji. Do této příjemné atmosféry se nám podařilo zasadit další, v pořadí již čtvrtou akci Spolku aktivních Zlatohoráků - PODZIMNÍ DÝŇOVOU SLAVNOST, tentokrát připravenou ve spolupráci se Základní školou Zlaté Hory a Klubem žen Zlaté Hory. Předchozími aktivitami jsme si nasadili laťku poměrně vysoko a návštěvnost (doufejme i obliba) našich akcí stále stoupá, a proto jsme se opět připravovali hodně důkladně. Ale jako vždy, pěkně popořádku…  

Na začátku stála jedna z velmi úspěšných tradičních školních akcí s názvem Podzimní slavnosti. Děti po dobu jednoho týdne přinášejí do školního vestibulu výrobky z nejrůznějších přírodnin, některé třídní kolektivy se pouštějí do společné práce přímo v rámci výtvarné nebo pracovní výchovy. Po celou dobu je opravdu na co se dívat - fantazie dětí, rodičů a učitelů je obdivuhodná. Na konci „výstavního“ týdne pak probíhá podzimní slavnost pro děti - plnění různých úkolů na stanovištích, tvoření, modelování, drobné občerstvení apod.

Při plánování spolkových akcí zazněl zajímavý nápad - rozšířit povědomí o této školní akci mezi širší zlatohorskou veřejnost a užít si podzimní slavnosti společně s občany města i návštěvníky Zlatých Hor. Od nápadu k jeho realizaci pak už byl jen krok. Dohoda s organizátory školní akce proběhla hladce a tak jsme se mohli pustit do společného plánování.

A tak i letos děti nosily do školy svoje výplody fantazie a šikovných rukou a i letos jsme se nestačili divit, jaké nové nápady potěšily naše oko. V den akce, v sobotu 25. října dopoledne, jsme výrobky opatrně převezli na místo akce. U některých to bylo více než náročné, protože týdenní pobyt ve škole se na jejich čerstvosti dost podepsal ☺, ale všechny transport přežily a mohly být obdivovány stovkami návštěvníků. Při číslování jednotlivých výrobků jsme došli k úctyhodnému číslu 73, počet ještě stoupl na 82 a to díky příchozím, kteří do přehlídky také přispěli. Návštěvníci Podzimní dýňové slavnosti tak mohli obdivovat a následně vyhodnotit spoustu výtvorů ve třech kategoriích - školní třídní kolektivy, přírodniny - jednotlivci a dýně - jednotlivci.

Nejen oko návštěvníka však bylo potěšeno. Náměstím se linula vůně bramboráků, svařáčku a kávy, chuťové buňky mlsounů byly uspokojeny výrobky z podzimních surovin - buchty, koláče, muffiny, grilovaná dýně, dýňová polévka apod., nechyběla ani voňavá medovina a med od pana Bedřicha Půži. „Občerstvovací sekce“ si dala opravdu záležet a odvedla skvělou práci. Měli pořádné fofry, protože zájem o dobroty všeho druhu byl opravdu velký.

Stánky byly plné jídla, ale také nejrůznějších podzimních dekorací, šperků a drobných předmětů.

Dospělí měli tedy o zábavu postaráno. A co děti? Děti - místní i přespolní, mohly vyplnit příjemné odpoledne aktivitami na šesti stanovištích, která zajistily kolegyně ze základní školy. Děti po hmatu rozeznávaly různé druhy ovoce a zeleniny, nosily šišky na pálkách, skákaly v pytli na brambory, plnily koš bramborami, zahrály si bramborový hokej s březovým koštětem nebo prošly překážkovou dráhu s kaštanem na lžíci. Ve volném čase si všichni mohli posedět ve výtvarné dílničce - vybarvovali omalovánky s podzimními motivy, zdobili jablíčka hřebíčkem a taky tvořili společný strom tak, že domalovávali listy různých tvarů i barev. Strom se moc vyvedl a je k vidění ve vestibulu základní školy.

Každý návštěvník naší podzimní slavnosti, který měl zájem hlasovat o nejpovedenější výrobek, obdržel tři hlasovací lístky různých barev a na každý napsal číslo vybraného favorita. Nastalo těžké rozhodování - vybrat jeden nejpovedenější výtvor z každé kategorie bylo opravdu moc těžké. Někde zafungovaly osobní sympatie, jinde zapůsobila originalita nebo náročnost zpracování, ale ať už to bylo cokoliv, jsme nakonec rádi, že jsme nechali rozhodnout širokou veřejnost. Být v kůži jakkoliv poskládané poroty by asi nechtěl být nikdo ☺.

Odbila 17 hodina a hlasovací krabice byly odneseny k přepočítávání hlasů. Vzhledem k počtu výrobků to nebylo sčítání jednoduché ani rychlé. Naštěstí byli návštěvníci opravdu trpěliví a mnozí vyčkali i na závěrečné vyhodnocení a vyhlášení tří nejúspěšnějších v každé kategorii. A jak vše dopadlo?

V kategorii třídních kolektivů si první tři místa odnesly tyto třídy:

  • 1. místo - ježci ze 3. A
  • 2. místo - zamilovaní strašáci ze 4. třídy
  • 3. místo - dýňový panáček ze 3. B

V kategorii výrobky z přírodnin - jednotlivci zabojovali:

  • 1. místo - Tereza Hlaváčková
  • 2. místo -  Sandra Zapletalová
  • 3. místo - Michaela  Kašperáková

Kategorie dýně - jednotlivci dopadla takto:

  • 1. místo - Jakub Králík
  • 2. místo - Eva Zálešáková
  • 3. místo - Nikolas Kandžus

Všichni výherci byli odměněni potleskem, diplomem a pěknými cenami - dorty ve tvaru dýně, plyšová dýně, kilové krabice „gumových bonbonů“, čokoládové dobroty, dětská šámpáňa, dýně, nálepky s dýněmi apod.  

Na prázdno nevyšly ani ostatní děti - všechny po absolvování všech stanovišť dostaly drobné sladkosti a mohly si vyzvednout tradiční placku, tentokrát s motivem - jak jinak, než dýně ☺. Sladkosti byly pořízeny z příspěvku OSRPŠ a SAZ, placky pro děti dodala firma Halen.

Co říct na závěr? Snad jen to, že nás opravdu těší stále větší zájem nejen zlatohorské veřejnosti o akce našeho Spolku aktivních Zlatohoráků. Vaše účast a pozitivní reakce či komentáře na sociálních sítích jsou totiž nejlepší (a jedinou ☺) odměnou za čas strávený nad přípravou a realizací našich aktivit. A tak se můžeme společně těšit na další akci, tentokrát s názvem „Přání pro Ježíška“, kterou budeme organizovat v rámci celostátní akce rádia Impuls.

                                                                                                                                            Daniela Strečková

 

Seznam účastníků - seřazeno podle kategorií a tříd

 

 Fotogalerie P. Mikel 

Fotogalerie Š. Tomaštíková

Fotogalerie J. Tománek

 

Za ZŠ Zlaté Hory se na akci podílely: Marie Račanská, Hana Gabriš-Syptáková, Sylva Tománková, Alexandra Jobová, Šárka Vojčáková, Pavla Vodáková, Jarmila Ordáňová, Irena Žalčíková

Akci pro vás uspořádali :

Georgis Albert, Jarda Bula, Karel Bula, Světlana Hrozová, Ludvik Husveth, Jan Jeřábek, Hanka Kaňáková, Jiří Máčal, Petr Mikel, Jana Němcová, Nikolas Niku, Yveta Peterková, Igor Sideradis, Vašek Sideradis, Daniela Strečková, Jiří Tománek, Barbora Tománková, Šárka Tomaštíková,


 

Děkujeme za velkou podporu :

Halen s.r.o., Město Zlaté Hory, Edel s.r.o., OSRPŠ při ZŠ Zlaté Hory, Karel Nožička, Bufet Lukas, Klub žen Zlaté Hory, Monika Hlaváčková, Cukrárna Svetluška - Město Albrechtice.

Také děkujeme za vstřícnost a pomoc panu Janu Kišgecimu.

 

Diskusní téma: PODZIMNÍ DÝŇOVÁ SLAVNOST

Datum: 03.11.2014

Vložil: babicka Olga

Titulek: Pochvala

Vazeni,

jste velmi sikovni lide. Se zajmem sleduji Vasi cinnost a chci Vam poprat k dalsim akcim, mnoho vybornych napadu a kladna hodnoceni obcanu ZH.

Olga

Přidat nový příspěvek